PeeWee, 2018-2019 (Georgian Bay Minor Hockey League)

PrintAll PeeWee Standings
Jump To:
PeeWee Regular Season
Sep 01, 2018-Jan 31, 2019
Georgian Bay Group A
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Collingwood Blackhawks171610320.94176310.71009-1-0WON 3
2Penetang Flames17692140.41251570.47205-5-0LOST 2
3Midland Centennials17584140.41240490.44904-5-1WON 1
4Elmvale Coyotes16592120.37556580.49104-4-2WON 1
5Oro Thunder17412190.26556910.38102-7-1LOST 3
Sep 01, 2018-Jan 31, 2019
Georgian Bay Group B
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Stayner Cyclones201532320.800111440.71609-0-1TIED 1
2Shelburne Wolves201424320.80084340.71207-1-2WON 3
3Essa Eagles201352280.70079390.66907-2-1WON 6
4Collingwood AE Blackhawks171340260.76595340.73607-3-0LOST 2
5Georgian Shores Lightning20893190.47563640.49604-5-1LOST 1
6Wasaga Beach Stars205114140.35061580.51301-6-3TIED 1
7Creemore Valley Hawks205132120.30027580.31802-7-1LOST 4
8Dundalk Storm20020000.000291810.13800-10-0LOST 20
Sep 01, 2018-Jan 31, 2019
Georgian Bay Group C
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Oro AE Thunder171340260.76565300.68409-1-0WON 1
2Owen Sound AE Jr. Attack20785190.47551500.50505-3-2TIED 1
3Shelburne AE Wolves20785190.47553540.49504-5-1WON 2
4Penetang AE Flames17773170.50040460.46505-4-1WON 2
5Elmvale AE Coyotes17412190.26544740.37300-9-1LOST 8
Sep 01, 2018-Jan 31, 2019
Interlock
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Parry Sound Shamrocks531170.70016100.61503-1-1WON 1
2South Muskoka Bears532060.60017130.56703-2-0LOST 1
3Muskoka Rock422040.50017150.53102-2-0LOST 1
4Huntsville Otters512240.40018240.42901-2-2TIED 1
5South Muskoka Bears AE412130.37517300.36201-2-1TIED 1
6Highland Storm110021.000630.66701-0-0WON 1
7Huntsville Otters AE404000.0006310.16200-4-0LOST 4

PeeWee B Playdowns

Bracket

  • Jan 07-Jan 29
    Series A

    1st vs 3rd

    TeamGPWLTPts
    1Penetang 133006
    2Oro 330300
    DateVisitorHome
    Jan 13
    3:00P
    Oro3Penetang5
    Jan 19
    2:50P
    Penetang9Oro1
    Jan 20
    6:40P
    Oro3Penetang4
  • Jan 07-Jan 29
    Series B

    2nd vs Area N

    TeamGPWLTPts
    1Parry Sound 433006
    2Elmvale 230300
    DateVisitorHome
    Jan 18
    7:10P
    Parry Sound8Elmvale6
    Jan 20
    5:30P
    Elmvale4Parry Sound5
    Jan 26
    4:30P
    Elmvale3Parry Sound6
  • Jan 30-Feb 10
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Parry Sound33006
    2Penetang30300
    DateVisitorHome
    Feb 01
    7:00P
    Penetang3Parry Sound5
    Feb 02
    3:35P
    Parry Sound5Penetang2
    Feb 09
    3:35P
    Parry Sound7Penetang1

PeeWee AE3 Playdowns

Bracket

  • Jan 07-Jan 27
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Owen Sound AE 333006
    2Elmvale AE 530300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    4:25P
    Owen Sound AE7Elmvale AE3
    Jan 13
    2:15P
    Elmvale AE1Owen Sound AE6
    Jan 19
    4:55P
    Elmvale AE1Owen Sound AE7
  • Jan 07-Jan 29
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1South Muskoka AE 643106
    2Penetang AE 441202
    DateVisitorHome
    Jan 18
    6:30P
    Penetang AE4South Muskoka AE3
    Jan 19
    3:35P
    South Muskoka AE4Penetang AE3
    Jan 26
    3:35P
    South Muskoka AE4Penetang AE3
    Jan 27
    4:20P
    South Muskoka AE6Penetang AE5
  • Jan 21-Feb 10
    Series E
    TeamGPWLTPts
    1Collingwood AE 133006
    2Owen Sound AE 330300
    DateVisitorHome
    Jan 26
    2:00P
    Owen Sound AE2Collingwood AE4
    Jan 27
    2:45P
    Collingwood AE3Owen Sound AE2
    Feb 01
    7:10P
    Owen Sound AE0Collingwood AE6
  • Jan 28-Feb 12
    Series F
    TeamGPWLTPts
    1Oro AE33006
    2South Muskoka AE30300
    DateVisitorHome
    Feb 01
    7:30P
    South Muskoka AE0Oro AE4
    Feb 02
    4:00P
    Oro AE6South Muskoka AE3
    Feb 03
    4:15P
    Oro AE4South Muskoka AE1

PeeWee BB Playdowns

Bracket

Series A (Jan 07-Feb 03)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Collingwood Blackhawks 1330061.0001310.92903-0-0WON 3
2Midland Centennials 2303000.0001130.07100-3-0LOST 3
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-P-BB-A1Jan 147:15 PMMidland1-5CollingwoodEddie Bush
O-P-BB-A2Jan 227:00 PMCollingwood4-0MidlandNorth Simcoe SRC (Centennial)
O-P-BB-A3Jan 263:30 PMMidland0-4CollingwoodEddie Bush

PeeWee CC Playdowns

Bracket

Series A (Jan 07-Jan 27)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Shelburne Wolves 1320040.667870.53302-1-0WON 1
2Wasaga Beach Stars 2312020.333780.46701-2-0LOST 1
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-P-CC-A1Jan 121:45 PMWasaga Beach3-4ShelburneShelburne CDRC
O-P-CC-A2Jan 205:50 PMShelburne1-2 OTWasaga BeachWasaga
O-P-CC-A3Jan 2612:10 PMWasaga Beach2-3ShelburneShelburne CDRC

PeeWee DD Playdowns

Bracket

  • Jan 07-Jan 23
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Essa43106
    2Creemore42115
    3Dundalk40311
    DateVisitorHome
    Jan 12
    12:20P
    Essa11Dundalk2
    Jan 13
    3:00P
    Dundalk0Creemore5
    Jan 14
    7:00P
    Creemore0Essa4
    Jan 16
    7:30P
    Dundalk0Essa6
    Jan 19
    7:00P
    Essa1Creemore3
    Jan 20
    4:00P
    Creemore5Dundalk5
  • Jan 24-Feb 03
    Series B

    Round Robin 1st vs 2nd

    TeamGPWLTPts
    1Essa 143106
    2Creemore 241302
    DateVisitorHome
    Jan 26
    3:10P
    Creemore0Essa1
    Jan 27
    4:00P
    Essa0Creemore3
    Feb 01
    7:00P
    Creemore0Essa1
    Feb 02
    7:00P
    Essa2Creemore1

PeeWee C Playdowns

Bracket

Series A (Jan 07-Jan 27)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Stayner Cyclones 1330061.0001470.66703-0-0WON 3
2Georgian Shores Lightning 2302000.0007140.33300-3-0LOST 3
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-P-C-A1Jan 178:00 PMStayner6-3Georgian ShoresThornbury
O-P-C-A2Jan 197:00 PMGeorgian Shores2-3 OTStaynerStayner
O-P-C-A3Jan 217:00 PMGeorgian Shores2-5StaynerStayner

PeeWee AE4/5 Playdowns

Bracket

Series A (Jan 07-Feb 05)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %PIMLast 10Streak
1Shelburne AE Wolves431060.7502570.78103-1-0WON 2
2Huntsville Otters AE413020.2507250.21901-3-0LOST 2
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-P-AE4-A1Jan 204:20 PMShelburne AE9-2Huntsville AECSC (Jack Bionda)
O-P-AE4-A2Jan 261:20 PMHuntsville AE5-1Shelburne AEShelburne CDRC
O-P-AE4-A3Jan 274:20 PMShelburne AE10-0Huntsville AECSC (Jack Bionda)
O-P-AE4-A4Feb 0212:20 PMHuntsville AE0-5Shelburne AEShelburne CDRC

PeeWee Pool A Playoffs

Bracket

  • Jan 16-Mar 08
    Pool A Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Collingwood 1650111
    2Penetang 4640210
    3Shelburne 363217
    4Stayner 263306
    5Elmvale 662404
    6Midland 561413
    7Oro 760511
    DateVisitorHome
    Feb 01
    7:45P
    Stayner1Elmvale2
    Feb 02
    4:20P
    Midland3Oro3
    Feb 04
    7:00P
    Shelburne2Stayner3
    Feb 11
    7:00P
    Midland3Stayner7
    Feb 11
    8:30P
    Collingwood6Shelburne4
    Feb 13
    8:15P
    Stayner2Collingwood3
    Feb 15
    6:35P
    Oro1Elmvale2
    Feb 16
    2:50P
    Elmvale1Midland2
    Feb 18
    7:30P
    Collingwood7Midland2
    Feb 21
    7:00P
    Penetang3Shelburne3
    Feb 22
    7:35P
    Elmvale4Collingwood9
    Feb 23
    1:00P
    Penetang4Collingwood4
    Feb 24
    4:20P
    Oro2Penetang4
    Feb 26
    7:00P
    Elmvale1Shelburne2
    Feb 26
    7:55P
    Stayner3Penetang6
    Mar 01
    8:15P
    Oro2Stayner3
    Mar 02
    3:45P
    Midland1Penetang2
    Mar 02
    4:20P
    Collingwood8Oro3
    Mar 03
    3:00P
    Shelburne3Midland2
    Mar 03
    6:00P
    Penetang3Elmvale1
    Mar 05
    7:30P
    Shelburne5Oro3
  • Mar 07-Mar 31
    Championship

    1st vs 2nd after round robin

    TeamGPWLTPts
    1Penetang 232104
    2Collingwood 131202
    DateVisitorHome
    Mar 19
    8:20P
    Collingwood2Penetang3
    Mar 20
    7:10P
    Penetang2Collingwood9
    Mar 27
    7:00P
    Penetang3Collingwood2
  • Mar 07-Mar 31
    Consolation

    3rd vs 4th after round robin

    TeamGPWLTPts
    1Shelburne 143106
    2Stayner 241302
    DateVisitorHome
    Mar 17
    3:00P
    Stayner3Shelburne5
    Mar 19
    7:00P
    Shelburne1Stayner4
    Mar 28
    7:00P
    Stayner1Shelburne3
    Mar 29
    7:00P
    Shelburne3Stayner2

PeeWee Pool B Playoffs

Bracket

  • Jan 16-Mar 08
    Pool B Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Essa 2651010
    2Collingwood AE 164119
    3Wasaga Beach 463306
    4Creemore 561324
    5Georgian Shores 360511
    DateVisitorHome
    Jan 25
    7:10P
    Essa2Collingwood AE4
    Feb 03
    4:30P
    Creemore3Essa6
    Feb 03
    5:50P
    Georgian Shores4Wasaga Beach8
    Feb 10
    5:50P
    Creemore1Wasaga Beach2
    Feb 13
    7:00P
    Collingwood AE2Creemore2
    Feb 15
    7:00P
    Georgian Shores1Essa2
    Feb 17
    5:45P
    Wasaga Beach5Georgian Shores4
    Feb 20
    8:00P
    Collingwood AE5Georgian Shores1
    Feb 22
    7:10P
    Creemore3Collingwood AE1
    Feb 23
    7:00P
    Essa2Creemore0
    Feb 24
    5:50P
    Collingwood AE3Wasaga Beach2
    Feb 27
    7:10P
    Wasaga Beach1Collingwood AE3
    Mar 02
    7:00P
    Georgian Shores1Creemore1
    Mar 04
    7:00P
    Wasaga Beach1Essa3
    Mar 07
    8:00P
    Essa3Georgian Shores0
  • Mar 07-Mar 31
    Championship

    1st vs 2nd after round robin

    TeamGPWLTPts
    1Collingwood AE 253206
    2Essa 152304
    DateVisitorHome
    Mar 13
    7:30P
    Collingwood AE3Essa1
    Mar 18
    7:10P
    Essa1Collingwood AE3
    Mar 20
    7:30P
    Collingwood AE2Essa4
    Mar 25
    7:10P
    Essa5Collingwood AE3
    Mar 27
    7:30P
    Collingwood AE1Essa0
  • Mar 07-Mar 31
    Consolation

    3rd vs 4th after round robin

    TeamGPWLTPts
    1Creemore 233006
    2Wasaga Beach 130300
    DateVisitorHome
    Mar 13
    7:00P
    Wasaga Beach0Creemore4
    Mar 16
    3:10P
    Creemore4Wasaga Beach3
    Mar 17
    5:50P
    Creemore4Wasaga Beach1

PeeWee Pool C Playoffs

Bracket

  • Jan 16-Mar 08
    Pool C Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Oro AE 2640210
    2Owen Sound AE 464119
    3Shelburne AE 563217
    4Penetang AE 363306
    5Dundalk 161413
    6Elmvale AE 660511
    DateVisitorHome
    Jan 26
    3:40P
    Elmvale AE2Oro AE3
    Jan 29
    8:05P
    Owen Sound AE2Shelburne AE1
    Feb 03
    1:15P
    Elmvale AE6Owen Sound AE6
    Feb 05
    7:30P
    Oro AE4Dundalk4
    Feb 09
    1:00P
    Dundalk2Owen Sound AE4
    Feb 10
    3:30P
    Owen Sound AE1Oro AE5
    Feb 10
    5:50P
    Dundalk8Elmvale AE4
    Feb 16
    3:15P
    Dundalk4Penetang AE7
    Feb 17
    6:00P
    Penetang AE8Elmvale AE3
    Feb 19
    7:00P
    Oro AE3Shelburne AE0
    Feb 23
    12:20P
    Owen Sound AE6Dundalk0
    Feb 23
    3:15P
    Elmvale AE0Penetang AE5
    Feb 24
    4:45P
    Shelburne AE6Elmvale AE1
    Feb 26
    8:00P
    Shelburne AE9Dundalk3
    Feb 28
    8:00P
    Penetang AE2Shelburne AE4
    Mar 02
    12:15P
    Penetang AE2Owen Sound AE4
    Mar 04
    7:40P
    Oro AE5Penetang AE3
    Mar 07
    7:30P
    Shelburne AE4Oro AE4
  • Mar 07-Mar 31
    Championship

    1st vs 2nd after round robin

    TeamGPWLTPts
    1Oro AE 133006
    2Owen Sound AE 230300
    DateVisitorHome
    Mar 16
    3:30P
    Owen Sound AE2Oro AE3
    Mar 17
    1:15P
    Oro AE5Owen Sound AE0
    Mar 22
    7:30P
    Owen Sound AE3Oro AE4
  • Mar 07-Mar 31
    Consolation

    3rd vs 4th after round robin

    TeamGPWLTPts
    1Penetang AE 222004
    2Shelburne AE 120200
    DateVisitorHome
    Mar 18
    7:30P
    Penetang AE4Shelburne AE0
    Mar 25
    7:40P
    Shelburne AE3Penetang AE6
       

Game Data Last Updated: Apr 20, 3:10 AM.
Printed from gbmhl.ca on Saturday, April 20, 2019 at 7:16 PM